Branding – na czym polega proces świadomego budowania marki?

Branding w marketinguBranding w marketingu bywa niedoceniany.

W dzisiejszych czasach obserwujemy prawdziwy rozkwit przedsiębiorczości. Powstaje coraz więcej nowych marek, które próbują skutecznie zapełnić lukę na rynku i dostarczyć odbiorcom poszukiwanych przez nich produktów i usług. Proces tworzenia marki od podstaw jest jednak niełatwym zadaniem, które dostarcza sporo wyzwań nawet doświadczonym przedsiębiorcom. Jego podstawowym elementem jest prawidłowo przeprowadzony branding, czyli budowanie świadomości marki. Sprawdźmy, na czym on polega i czy opłaca się go przeprowadzić samodzielnie.

Czym jest branding? Z jakich składników się składa?

Pod pojęciem brandingu kryje się uporządkowany, zorganizowany i zaplanowany z góry proces budowania świadomości marki. Przeprowadza się go, wykorzystując różne narzędzia i działania z zakresu szeroko pojętego marketingu i zarządzania wizerunkiem. Branding ma za zadanie odróżnić nowo powstałą markę od innych podmiotów obecnych na rynku, zaprezentować odbiorcom jej wartości i wizję oraz stworzyć emocjonalny związek między marką, a jej klientami. Prawidłowo przeprowadzony branding to swoisty klucz do sukcesu we współczesnym, coraz bardziej wymagającym świecie biznesu.

Branding praca w zespole

Branding – praca w zespole ekspertów marketingu wymaga kreatywności.

Według wielu osób branding jest dość wąskim pojęciem, które obejmuje głównie to, co jest najbardziej widoczne na zewnątrz – logo firmy, jej nazwę oraz system identyfikacji wizualnej. Tak naprawdę, branding jest jednak pojęciem znacznie szerszym i rozbudowanym, a wymienione wyżej elementy tylko niektórymi z jego składników.

Oprócz nazwy, logo i identyfikacji wizualnej, branding obejmuje bowiem także strategię marketingową, wartości marki, jej wizję i atrybuty, jakość produktów i usług, a także sposoby komunikacji z odbiorcami. Nie jest więc jednorazowym działaniem, które ma na celu wypromować markę na początkowym etapie jej istnienia, lecz długofalowym procesem, który towarzyszy jej przez cały okres istnienia i działalności biznesowej.

Jak prawidłowo przeprowadzić branding? Komu powierzyć jego realizację?

Branding jest długoterminowym procesem, który prawidłowo przeprowadzony, gwarantuje firmie rozpoznawalność na rynku oraz pozwala jej rozwijać się zgodnie z pierwotną wizją i oczekiwaniami odbiorców. Bardzo ważnym elementem całego procesu jest dbanie o spójność wszystkich, wchodzących w jego skład elementów oraz dostosowywanie strategii brandingowej do aktualnie panujących uwarunkowań rynkowych. W efekcie, firma zyskuje pozytywny, trwały i stabilny wizerunek, który wzbudza zaufanie i korzystne emocje w odbiorcach, może rozwijać się i systematycznie zwiększać swoją sprzedaż oraz potrafi skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji.

Branding sam w sobie jest skomplikowanym i złożonym procesem, który wymaga wiedzy, doświadczenia oraz specjalistycznych umiejętności z zakresu kreowania wizerunku marek. W związku z tym, jego przeprowadzenie warto powierzyć profesjonalistom – agencji brandingowej, której jedną z głównych specjalizacji jest właśnie branding. Współpraca z takim podmiotem gwarantuje osiągnięcie najlepszych efektów w zakresie budowania świadomości marki, a także pozwala ochronić się przed błędami i pomyłkami, które czyhają na niedoświadczonych przedsiębiorców.

 

 

Zobacz: BLOG

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.

marketing internetowy
Call Now Button